Irán egy-másfél hónap alatt legyárthatja az első atombombájához elegendő mennyiségű, megfelelően magas szintre dúsított uránt – írják a pénteki izraeli lapok.

A washingtoni Institute for Science and International Security (ISIS) kutatóintézetre hivatkozó izraeli cikkek szerint ha Irán felhasználná erre a célra az összes, 20 százalékos szintre dúsított jelenlegi uránkészletét, akkor 1-1,6 hónap alatt képes lenne legyártani 25 kilogrammot a megfelelő szintre, "fegyverminőségre"  dúsított uránból – s ez a mennyiség elegendő lenne egy atombombához. Az atomfegyverhez ugyan 90 százalékos dúsítási szint szükséges, de szakértők szerint a jelenlegi 20 százalékos arányról a 90 százalék elérése már csak egy "rövid, technikai jellegű lépés". S noha a megfelelő mennyiségű, 90 százalékos dúsítási szintű urán felhalmozása után még időre van szükség magának az atombombának a létrehozásához, ezt a munkát már titkos helyszíneken, nehezen felderíthető, azaz ellenőrizhetetlen módon tudnák végrehajtani.

A csütörtökön kiadott amerikai jelentés szerint az Iszlám Köztársaság jelentősen lerövidítette az urándúsításhoz, s ezzel a nukleáris fegyver eléréséhez szükséges időt a Fordóban és Natanzban üzembe helyezett új centrifugákkal és a Natanzban beindított fejlett, IR-2 típusú gépekkel.

Irán ugyanakkor csütörtökön bejelentette, hogy beszüntette az urán 20 százalékosra dúsítását, és ezzel teljesítette a nyugati országok egyik fő követelését. Huszein Nagavi Hoszeini, a parlament nemzetbiztonsági tanácsának tagja azt mondta, hogy "Teherán leállította az urán 5 százalékosnál magasabb szintre dúsítását" és elegendő mennyiségű 20 százalékosra dúsított urán fűtőanyaga van ahhoz, hogy működjön az orvosi célokat szolgáló, izotópokat előállító teheráni kísérleti atomreaktor.

MTI

Megszakítás