Az EMIH Hitközség a pesti gettó felszabadulásának 76. évfordulójáról egy rendkívüli, 76 órás online műsor keretében emlékezett meg. Az ötletet a koronavírus-járvány korlátozása szülte, de így a megvalósítás végül tízezrekhez juthatott el.

A 76 órás megemlékezés több szálra volt felfűzve. A program fő kapcsolódási pontját az élő közvetítések adták, melyek Sipos Szilvia és Réczei Tamás műsorvezetésével zajlottak.

Január 17-én este Sipos Köves Slomó rabbit köszöntötte, aki a sokakat foglalkoztató Sorsok Házáról beszélt. Elmondta, hogy a cél, hogy egy olyan hely jöhessen létre, ami kellő érzékenységgel értelmessé és tartalmassá teszi a holokausztra való emlékezést. Külföldi történészek és múzeumfejlesztők bevonásával létrejött egy új kiállítási forgatókönyv, Surányi András rendező vezetésével pedig több száz túlélővel és életmentővel készítettek életút-interjúkat.

Oberlander Báruch rabbi saját családja túlélésének történeteit – így édesapja megmenekülését az újpesti és pesti gettókból, valamint édesanyja gyötrelmeit a strasshofi és bergen-belseni táborokban – is beleszőtte a háláchikus témákat is érintő, A gyász és az emlékezés a zsidó vallásban című előadásába.

A programban olyan szerzőket is megszólaltattak, akik maradandó műveket alkottak a holokauszt emlékezésben és a múltunk közös feldolgozásában. Így például beszélgetőpartner volt Mohácsi János színházi rendező, Oláh Katalin filmrendező és Pécsi Katalin író is.

Dombi Gábor zsidó kultúratörténész a Klauzál téren és a környező utcákban avatta be a nézőket a gettó kevésbé ismert tényeibe. A műsorsorozatban az EMIH megszólított néhány ismert holokauszttúlélőt is, közöttük Keleti Ágnes olimpiai bajnokot és Korda György énekest is.

Láthattuk a megemlékezésre készített részletet a Kint sincs senki című darabból, melyet Kallós Viola rendezett és eredetileg 18 gimnazista ad elő. A darab olyan kérdéseket feszeget, mint például: kik azok, akik választhatták a szabadságot? Mik azok a pillanatok, amikor átléphetünk egy határvonalat?

A 76 óra meghatározó részei voltak a témát érintő filmek, mint A budapesti tavasz Máriássy Félix rendezésében vagy Gárdos Péter: Hajnali láz, Nemes Jeles László: A Saul fia, Török Ferenc: 1945 vagy Elek Judit: Sziget a szárazföldön című műveinek vetítése. Emellett a Zsidó mesék című kisfilmek mélyítették a programot, melyben 54 magyar híresség osztotta meg a saját zsidóságával vagy a zsidókkal való élményeit.

 

Megszakítás