Napjainkra világszerte elterjedt az a szokás, hogy a Kristályéjszaka pusztítására emlékezve kivilágítják a zsinagógákat az évforduló éjszakáján. Két, egymástól sok ezer kilométerre fekvő zsinagóga közössége úgy döntött, hogy idén együtt emlékeznek meg az 1938-ban történt tragédiáról.

„Különleges jelentősége van annak, hogy az Arab-öböl egyetlen őshonos zsidó közösségének zsinagógája működik együtt velünk. Ez nemcsak szimbolikus esemény, hanem valódi lehetőséget is nyújt a bahreini zsidóknak arra, hogy a világ többi részén élő hittestvéreik társaságában emlékezhessenek. A Kristályéjszakán zsidó közösségek semmisültek meg, ma viszont ennek éppen az ellenkezője történik: a bahreini zsinagóga és zsidó közösség újjáéledésének lehetünk tanúi” –jelentette ki Marc Schneier rabbi, a New Yorkban működő Hampton zsinagóga vezetője.

A mai Bahrein területén már a Talmud idején is éltek zsidók. A középkori zsidó utazó, Tudelai Benjámin több ezer fős zsidó közösségről számolt be, melynek tagjai igazgyöngy-kereskedéssel foglalkoztak. A modern korban elsősorban Irakból és Iránból érkező zsidók telepedtek le a térségben, akik Izrael megalapításáig békében éltek, de az egész arab világon végigsöprő pogromhullám hatására többségük távozott az országból és csak néhány százan maradtak. A hatnapos háborút követően azután ismét sokan vándoroltak ki. Jelenleg 30 és 50 fő közé teszik a közösség létszámát, melynek tagjai közül többen magas pozíciót töltöttek be az államigazgatásban. A közösség ma már egyre idősebb, a fiatalok pedig főleg külföldre mennek tanulni, és gyakran nem térnek vissza, hanem New Yorkban vagy Londonban telepednek le. A minjen ritkán jön össze, főleg a nagyobb ünnepeken, de a zsinagógát a közelmúltban szépen felújították. A múlt hónapban megkötött izraeli-bahreini békemegállapodás esélyt ad arra, hogy több látogatójuk legyen és így bővüljön a közösség.

A bahreini vezetés és a helyi zsidó közösség közötti viszonyra jó példa, hogy néhány évvel ezelőtt a monarchia uralkodója hanukai ünnepségre hívta a helyi zsidóságot. A rendezvényen Hamad bin Isza Al Khalifa király egy csoport üzletembert és más helyieket is vendégül látott a zsidó ünnep alkalmából. A résztvevőkről készült videó hamar elterjedt az interneten, a felvételeken arab férfiak és kipát viselő zsidó vendégek együtt járnak örömtáncot tradicionális zsidó zenére. A közelmúltban az is többször előfordult, hogy Bahrein elismerte Izrael jogát az önvédelemre és a színfalak mögött már hosszú évek óta együttműködik a két ország, elsősorban a közös problémát jelentő iráni fenyegetettség miatt.

„Megtisztelő, hogy részt vehetünk a nemzetközi megemlékezésen, mely oly fontos a világ minden zsidója számára. Köszönetünket fejezzük ki az Élet Menete szervezőinek és Marc Schneier rabbinak a meghívásért és a támogatásért” – mondta Ebrahim Nonoo, a bahreini hitközség vezetője.

 

zsido.com

 

Forrás: Jpost

Megszakítás